Blog | Implanty Zębowe | Oferta usług | Kontakt
Implanty - Dens VIP  
    Implanty Zębowe, Oferta usług, Galeria
  Dens VIP, Dyplomy i Certyfikaty, Oferta współpracy dla Lekarzy   Pytania i Terminologia, Artykuły i Ciekawostki  
 
   

Implanty zębowe

Panie doktorze często w rozmowach ze znajomymi słyszy się o tzw. trzecich zębach jakim są implanty zębowe . Czy mógłby pan szerzej przedstawić ten problem? – prosi mieszkanka Nakła n/ Notecią.
 
Czym są implanty zębowe?
 

Najprościej rzecz ujmując są to sztuczne korzenie, na których odbudowuje się korony zębów. Implanty są wyjątkowym uzupełnieniem protetycznym z kilku względów:
Po pierwsze zapewniają Pacjentowi pełny komfort tak fizyczny jak i psychiczny.
Po drugie pacjent unika kłopotów związanych klasyczną protetyką (wyjmowanie protez, konieczność szlifowania zębów itp.) a estetyka takiego uzupełnienia jest po prostu znakomita! Doświadczenia lekarzy pokazują również, że wytrzymałość implantów jest imponująca.
"Najstarsze" 4 implanty zostały umieszczone w jamie ustnej w 1965r. przez prof. Branemarka i cały ten czas sprawują się świetnie.

 

Implantów nie należy się bać - wkręcenie ich nie powoduje więcej problemów niż usunięcie zęba. W pierwszym etapie lekarz wprowadza implant do kości, następnie zszywa miejsce po zabiegu i czeka kilka miesięcy aż wszczep "zrośnie się" z kością. Dopiero po tym czasie można będzie odbudować na nim koronę protetyczną lub osadzić protezę.
Wskazań do zastosowania implantów jest wiele: od braku pojedynczego zęba po bezzębie całkowite. Plan leczenia zależy od potrzeb własnych pacjenta, decyzji lekarza i możliwości finansowych. Często właśnie bariera finansowa jest tą jedyną która zmusza lekarza i pacjenta do szukania innych rozwiązań protetycznych.
Często pacjenci zdecydowani na leczenie implantami dowiadują się w gabinetach stomatologicznych, że nie jest ono możliwe do przeprowadzenia ze względu na małą ilość kości lub inne niekorzystne warunki miejscowe. W obecnych czasach nie jest to już problemem i można temu zaradzić poprzez odpowiednie zabiegi wstępne stymulujące wzrost kości, lub leczenie ortodontyczne pozwalające na uzyskane odpowiedniego miejsca dla implantu.
Ciagle jeszcze mimo licznej grupy zadowolonych pacjentów i setkach tysięcy wszczepionych implantów są one traktowane jako coś szczególnego . Mimo iż rośnie wiedza lekarzy stomatologów w tym temacie nie wszyscy decydują się na podjęcie kroków zmierzających do rozpoczęcia wszczepiania implantów swoim pacjentom. W Europie i USA tylko 2-3% dentystów wykonuje zabiegi wprowadzania implantów. Z drugiej strony 90-95% stomatologów ogólnych informuje swoich pacjentów o możliwościach leczenia implantami i kierowanie pacjentów do placówek specjalistycznych jest bardzo popularne.
Implant zębowy jest w rzeczywistości dodatkowym korzeniem z czystego tytanu umieszczonym w kości. Okres gojenia się implantu to 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie można odbudować koronę zęba. Zdarza się, że gdy warunki w jamie ustnej są dobre wgajanie implantu trwa krócej.
Do umieszczenia implantu potrzebujemy wystarczającej ilości kości. W chwili obecnej dysponujemy pewnymi chirurgicznymi metodami, które pozwalają odtworzyć brakującą kość. Zabiegi rekonstrukcji kości lub plastyka (podniesienie) zatoki są częścią codziennej praktyki w gabinetach lekarzy zajmujących się implantologią.

 
Dzięki implantom pacjenci osiągają wiele korzyści:

  • Mogą rozmawiać i śmiać się bez skrępowania. Ich nowe zęby są mocno zakorzenione i wydają się po prostu być ich naturalnymi zębami
  • Mogą bez żadnego problemu jeść, co tylko chcą
  • Jest to pewna i niezawodna metoda wykonania zabiegu
  • Odzyskają swój naturalny uśmiech
  • Nie zachodzi potrzeba spiłowania przyległych, zdrowych zębów

 
Zasadniczy plan leczenia składa się z kilku etapów:

  • Badania wstępne, leczenie początkowe
  • Osadzenie implantu
  • Gojenie się dziąseł
  • Zdjęcie szwów
  • Okres gojenia się miejsca osadzenia
  • Odsłonięcie implantów
  • Wytworzenie rekonstrukcji tymczasowej
  • Dopasowanie rekonstrukcji do implantów
  • Osadzenie rekonstrukcji

 

Badania wstępne, leczenie początkowe (czas trwania od 2 tygodni do 6 miesięcy)
 
Stomatolog sprawdza ogólny stan uzębienia, często wykorzystuje do tego celu specjalny formularz zawierający m.in. pytania o przebyte choroby, czy- i jakie leczenie było podjęte. w przypadku wątpliwości skontaktuje się on z państwa lekarzem rodzinnym.
Dokona on gruntownego sprawdzenia państwa zębów, dziąseł a także stanu kości szczęki. W tym celu zostanie wykonany rentgenogram oraz model Państwa szczęki. W zależności od wyników rozpoznania, lekarz może rozpocząć wstępny cykl leczenia: dokładnie oczyści on Państwa zęby z osadów i kamienia, w razie konieczności zajmie się leczeniem błony śluzowej oraz zębów z ogniskami próchnicy. W niektórych przypadkach może on powiększyć rozmiar luki międzyzębowej.
Osadzenie implantu (czas: w ciągu jednego dnia)

 

Zabieg "osadzenia" implantu przeprowadzany jest w sterylnych warunkach i w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po zadziałaniu znieczulenia, chirurg nacina dziąsło na szczycie wyrostka zębodołowego, w miejscu umieszczania implantu. Miejsce to, zwane miejscem osadzenia, przygotowywane jest w sposób bardzo staranny. Dopiero wtedy z idealnie sterylnego opakowania wyjmowany jest sam implant i natychmiast umieszczany w miejscu osadzenia. Następnie sam implant jest zakrywany śrubą zaślepiającą, a dziąsło ponownie zaszyte.
Po zabiegu chirurgicznym pacjent otrzymuje zimny okład (tzw. suchy lód). Pacjent po zabiegu będzie odczuwał skutki znieczulenia (zawroty głowy, senność), dlatego też zaleca się, przebywanie w tym dniu w towarzystwie drugiej osoby. Należy również pamiętać, aby w dniu zabiegu nie prowadzić samodzielnie pojazdów mechanicznych. Zapbiegawczo pacjent dostaje recepty z lekami p/ obrzękowymi , p/ bólowymi (bóle po zabiegu zdarzają się nie częściej niż po ekstrakcji a czasem w ogóle nie występują ) oraz osłonowo dostają antybiotyk.
Gojenie się dziąseł (czas: od 1 do 2 tygodni)

 

Proces gojenia dziąseł przebiega bardzo szybko. Okolice implantu przez 2-3 dni po zabiegu mogą być opuchnięte. Po implantacji występują zazwyczaj obrzmienia i bóle pooperacyjne. Stosowanie zimnych okładów i leków p/ obrzękowych może całkowicie zapobiec występowaniu opuchlizny lub znacznie skrócić czas jej występowania a zastosowanie środków p/ bólowych zapobiegnie bólowi czasem towarzyszącemu po zabiegu. Obrzmienia, które mogą być spowodowane obrzękiem lub krwiakiem, wymagają interwencji lekarskiej przede wszystkim dlatego, że ciśnienie cieczy bywa tak duże, iż powoduje rozejście się szwów. Bóle mogą mieć różne nasilenie. Pacjent czuje się pewniej, gdy jeszcze raz usłyszy od lekarza, że jest to normalne w pierwszych dniach po implantacji i że może bez wahania zażyć zalecone leki. Bóle utrzymujące się dłużej niż 5-6 dni wskazują jednak na zaburzenia w gojeniu się rany.

 

W czasie obu pierwszych kontroli należy sprawdzić higienę jamy ustnej i stan protezy prowizorycznej. Okolice rany pokrywa się np.: preparatem Solcoseryl-Dentalpaste oraz płucze się jamę ustną roztworem chlorheksydyny. Po 7-9 dniach należy usunąć szwy. Potem pacjent ma wyznaczone przyszłe terminy, w których zostaną podjęte próby obciążenia wszczepów w fazie wgajania i dalsze kroki lecznicze, zgodnie z wybranym systemem.

 
Okres gojenia się wszczepu (czas: od 3 do 6 miesiący)
 
Podczas pierwszego tygodnia po zabiegu pacjent otrzymuje następujące zalecenia:

  • unikaj nadmiernego wysiłku, długich spacerów, uprawiania sportu, korzystania z sauny,
  • pierwsze dwa dni po zabiegu nie pij kawy, mocnej herbaty i napojów alkoholowych,
  • nie pal tytoniu,
  • myj zęby i dziąsła, a obszary wokół implantów traktuj ze szczególną dbałością,
  • nie używaj elektrycznych szczoteczek i nie poddawaj miejsca wszczepu silnemu strumieniowi wody,
  • schładzaj twarz w okolicy wszczepu używając woreczka z lodem przynajmniej przez pierwsze dwa dni po zabiegu,
  • w przypadku posiadania protezy zębowej, nie należy jej nosić przez pierwsze 2 tygodnie.

Przez następne 4-6 tygodni:

  • unikaj bardzo wyczerpujących czynności,
  • myj zęby i dziąsła zgodnie z instrukcjami i zaleceniami stomatologa,
  • nie pal tytoniu
  • możesz już nosić protezy, ale po każdym posiłku dokładnie je wyczyść i umyj,
  • po cięższych zabiegach (np.: nadbudowa kości) nie noś protez przez około 6 tygodni,
  • po zabiegach lżejszych protezę można oszlifować i wyłożyć miękkim materiałem,
Pamiętaj !!! Proces gojenia przebiega prawidłowo jeżeli nie dochodzi do ciągłych przemieszczeń kości bądź implantu, dlatego też miejsce wszczepu nie powinno być poddawane żadnym obciążeniom podczas całego procesu gojenia.
Pod żadnym pozorem miejsc przeszczepu nie powinno się uciskać zarówno palcami jak i językiem.
Całkowity okres leczenia wynosi 3 miesiące, a w przypadku zastosowania nadbudowy kości proces ten trwa od 6 do 9 miesięcy. Określenie dokładnego czasu jest jednak nie możliwe gdyż zależy on od osobistych predyspozycji pacjenta.

 
Odsłonięcie implantów (czas: w ciągu półgodziny w znieczuleniu miejscowym)
 

Gdy minie już okres gojenia, implant jest odsłaniany. Wykonywane jest to w znieczuleniu miejscowym. Zdejmowana jest wtedy śruba zaślepiająca, która jest zastąpiona łącznikiem gojącym. Po tym zabiegu należy przestrzegać kilku zasad:
  • używaj chłodnych kompresów do schładzania twarz w okolicy wszczepu,
  • unikaj ostrego jedzenia, tytoniu i alkoholu,
  • używając szczoteczki do zębów dokładnie myj zęby, dziąsła, a po każdym posiłku dokładnie wypłucz usta
Po upływie około dwóch tygodni, stomatolog usunie szwy i rozpocznie prace nad tworzeniem reprodukcji zębowej.
Dopasowanie rekonstrukcji do implantów (w ciągu 1 dnia)

 

Postępowanie na tym etapie wymaga pobrania wycisku celem odwzorowania warunków panujących w jamie ustnej. Technik dentystyczny użyje tego wycisku do stworzenia modelu szczęki, który dokładnie odtworzy warunki anatomiczne w szczęce. Od dokładności odlewu zależy późniejsza jakość rekonstrukcji. W zależności od decyzji stomatologa, technik stworzy korony bądź mosty protetyczne, które będą osadzone na specjalnych łącznikach lub bezpośrednio na implantach dzięki wykorzystaniu szwedzkiej metody „all-in-one”, która polega na komputerowym „wyrzeźbieniu” przez technologicznego robota z jednego kawałka tytanu zaplanowanej konstrukcji uzupełnienia protetycznego. Dopiero tą zrobioną w specjalnej fabryce konstrukcję technik obrabia napalając na nią porcelanę w przypadku mostów lub tworzy z niej protezę przykręcaną do implantów.
Długotrwały pomyślny wynik implantacji w dużym stopniu zależy od późniejszej opieki.

 

Rozpoczyna się ona po ostatecznym zaopatrzeniu protetycznym implantu, tzn. po osadzeniu uzupełnienia. Następnie w zwykłych terminach kontroli protetycznej stomatolog sprawdza okluzję, artykulację, stan błony śluzowej itd. oraz pyta, czy pacjent jest zadowolony i czy umie się obchodzić z nową protezą.
 
Pacjent musi zrozumieć, że skończyła się dla niego bierna faza i teraz wymaga się od niego aktywności, nauczenia się nowych zasad postępowania, ich ćwiczenia i regularnego przeprowadzania. Ta faza higieny rozpoczyna się instrukcją, motywacją, treningiem i kontrolą.
 
W pierwszym roku po implantacji pacjentów wzywa się co 3 miesiące. Kontrola wszczepu może być przy tym połączona z programem profilaktycznym. Oznacza to, że stomatolog nie tylko sprawdza wytrzymałość wszczepu, stan otaczającego go dziąsła, zdolność czynnościową protezy oraz okluzję, ale też usuwa płytkę i kamień nazębny oraz ponownie motywuje pacjenta, by wzmógł swoje starania pielęgnacyjne, używając specjalnych szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych i nici dentystycznych.

 
 

Napisał:

lek. dent. implantolog  Marek Gatz - Ilustrowany Kurier Polski 2002r.



Pamiętaj. implanty tylko z Dens VIP
  Copyright © 2009 Studio Reklamy ADGRAPE.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
  | Oferta usług | Implanty Zębowe | Galeria | Dens VIP | Dyplomy i Certyfikaty | Oferta Współpracy dla Lekarzy | Pytania i Terminologia | Artykuły i Ciekawostki | Kontakt
Implanty tylko z Dens VIP Implanty Zębowe Oferta usług Galeria Dens VIP Dyplomy i Certyfikaty Oferta Współpracy dla Lekarzy Pytania i Terminologia Artykuły i Ciekawostki Kontakt

implanty, implanty Bydgoszcz, korony Procera, korony porcelanowe, licówki porcelanowe, dentysta